Menu
Menu

Sonbaharı sağlıklı geçirebilmek için Neler yiyelim!

eatingkapakSonbaharı sağlıklı geçirebilmek için gıda düzenini baştan denetlemek gerekiyor! Yaz aylarının geride kaldığı, soğuk kış günlerinin yaklaştığı güz aylarında birçok rahatsızlık da pusuda bekliyor. Havaların soğumaya başladığı mevsim geçişlerinde soğuk algınlıkları, grip ve bronşit gibi kış hastalıklarına yakalanma riski artıyor.   Sonbahar aylarında bağışıklığımızı güçlendirmek, hastalıklara yakalanma sıklığını azaltmak ve yakalansak deha basit atlatabilmek için sağlıklı ve dengeli beslemek durum. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Besin ve Perhiz Uzmanı Emel Unutmaz; sonbaharda sağlıklı ve doğru beslenmenin reçetesini yazdı.
  
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Besin ve Perhiz Uzmanı Emel Unutmaz; güz aylarında sağlıklı besin için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:
 
Sonbaharın gelmesiyle birlikte; mevsim geçişinin ve havaların soğumasının etkisiyle hastalıklara yakalanma riski artıyor. Soğuk algınlıkları, grip ve bronşit gibi kış hastalıkları pusuda bekler. Bu dönemde kişilerin mutsuzluk eğilimleri artabilir ve buna alt olarak da basit şekerli gıdalara eğilim olur. Bu nedenlerden nedeniyle mevsim geçişlerinde besin düzenini bitmiş gözden geçirmekte menfaat var. Sonbahar aylarında bağışıklık sistemini yükseltmek, hastalıklara yakalanma sıklığını azaltmak ve yakalansak dahi basit atlatabilmek için dinç ve dengeli beslenmek koşul. antioxidantsŞU ANDA ANTİOKSİDAN ZAMANI Mevsim değişikliklerinde daha artı vitamin, mineral ve kıymetli bileşiklere (antioksidanlar gibi) gereksinim duyarız. böylece mevsim geçişlerinde vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyve grubuna bilhassa tartma vermeli, vitamin ve mineralleri doğal ve içten kaynaklardan almalıyız. Vitaminlerden bilhassa A, C, E; minerallerden ise selenyum, çinko ve magnezyum antioksidan özellikleri doğru bağışıklık destekleme de daha da tartma talep etmektedir. Antioksidanlar hücredeki oksitlenmeyi önleyen maddelerdir. Savunma mekanizmasını güçlendirirler, ceset direncini arttırırlar. Kişiler güçlü bağışıklık sistemleri ile hastalıklara yakalanma riskini azaltıp hastalansalar deha kısa sürede atlatabilirler.  probiyo1BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN PROBİYOTİKSonbaharda ayrı bir ağırlık kazanan bağışıklık sistemini güçlendirmede probiyotik besinlerin büyük desteği vardır. Günlük besin düzeninize probiyotik yoğurt ya da kefiri; süt veya yoğurt yerine koyabilir, bu besinlerin olumlu etkilerinden yaralanabilirsiniz.    sunSÜTSÜZ VE GÜNEŞSİZ OLMAZ!Bağışıklığı takviye etmek önemli; lakin bunun yanında güneş ışınlarından kullanım süremiz de azalıyor! böylece mutlaka D vitamini ve kalsiyum kaynaklarımıza özen kullanmak ve bunların vücutta kullanılmasını sağlayabilmek için de 15 – 20 dakika da olsa güneş ışığından yararlanmak lüzumlu. Kalsiyum kaynakları; süt ve süt ürünleri, peynir, sebzeler ve pekmez.      Vitamin-BGÜZ HÜZNÜNE KARŞI B VİTAMİNİ

Sonbaharda büyüyen bunalım eğilimini ve stresi yoklama altına almak için özellikle B grubu vitaminlerinden zengin beslenmekte avantaj var; tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri gibi… Bu dönemde bol sebze ve meyve tüketmek, bol su içmek, kan şekeri kontrolünü sağlamak ve bol miktarda balık harcamak buhran hallerine aleyhinde fayda sağlayabilir.
 
EN DINÇ VE EN DOĞALANTİOKSİDAN KAYNAKLARI
A vitamini: Karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kayısı, yumurtaC vitamini: Kuşburnu, maydanoz, yeşil sivri biber, karalahana, karnabahar, çilek, limon, portakal, greyfurt. meyve1 E vitamini: Soya yağı, nebati yağlar, yağlı tohumlar. Selenyum: Deniz ürünleri, böbrek, yürek ve diğer etler. Çinko: Et, karaciğer, bulgur,  balık, süt, yumurta, badem içi, ceviz, elma, kuru baklagiller. Magnezyum: Badem, ceviz, fındık, fıstık, muz, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler; tahıllar. 
 
 
balsuBAHAR BESLENMENİZDE HER GÜN MUTLAKA:

* 4-5 porsiyon taze mevsim meyvesi
* 2-3 porsiyon taze mevsim sebzesi
* en düşük 2 su bardağı az yağlı süt veya yoğurt veya cacık veya ayran
* Bol su
*1 öğün sebze, diğer öğünde haşlama, ızgara tavuk-balık etini; ahenkli saatlerde ve 3 saati geçmeyecek aralıklarla tüketmemiz gerekir.
 
 
eating1MISAL BAHAR MÖNÜSÜ
 
Sabah kalkınca: 1 kadeh sıcak suya 1 tatlı kaşığı bal
 
Kahvaltı: Yeşil çay
Orta yağlı peynir
Bol mevsim yeşilliği (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ya da 1 tatlı kaşığı keten tohumu ile)
1 tatlı kaşığı pekmez
Bütün tahıllı ya da kepekli ekmek
 
Ara: 6-7 badem veya 6-7 fındık ya da 2 ceviz
+ 3-4 kuru kayısı ya da 2 yemek kaşığı kuru üzüm
 
Öğlen: 1 porsiyon ızgara ya da haşlama ya da sote ya da buğulama şeklinde tavuk, balık, hindi ya da yağsız köfte
Bol salata (limonlu)
Az tuzlu ayran
Tahıl ekmeği ya da 3-4 kaşık bulgur pilavı
 
Ara: 1 kadeh eksik yağlı süt- 3-4 kepekli grisini
Veya haftada 1-2 gün sütlü tatlı
Ya Da ½ cadde simidi- eksik tuzlu ayran
Veya 1 bardak az yağlı süt+
3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 kirmizi_mercimek_corbasi
Akşam: 1 kepçe sebze ya da mercimek çorba
1 tabak sebze yemeği
1 kase eksik yağlı yoğurt
Bütün tahıllı ekmek
  
Ara: 2  porsiyon meysim meyvesi

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Etiketler:

Bir cevap yazın