Sağlıklı Kilo Verme

0
460
sağlıkla kilo verin
sağlıkla kilo verin

Kilo vermeye karar verdikten sonra insanların ilk isteği hızlı kilo vermektir. Peki, bu nasıl gerçekleşecek? Aslında uzmanlar kilo verme noktasında belirli oranlarda ve dengeli bir şekilde zayıflamalarını doğru bulmaktadır. Çünkü hızla kaybedilen kilolar vücüdun dengesini bozar ve artarak geri dönebilir. Bununla birlikte kilo vermenize yardımcı olacak birtakım önerilerimize kulak verebilirsiniz. Çünkü beslenmek kadar beslenmenin içeriği de önemlidir. Kilo sadece kalori azaltma ya da aç kalma ile  verilmez. Metabolizmayı hızlandıran hareketlerin yapılması ve doğru besinlerin tüketilmesi de gereklidir. Doğru ve bilinçli yapılan diyetler sağlıklı kilo verme şeklinde size geri döner. Üstelik kolay ve vücudunuza en uygun hızlı bir şekilde.

  • Kilo vermeye başlamadan önce sağlık durumunuzdan emin olmalısınız.Hatta en iyisi bunun için bir uzmana danışmaktır. Çünkü bilinçsiz  uygulanan diyetler, genellikle hüsranla sonuçlanır. Kimi zaman da istenmeyen sağlık sorunlarında görüldüğü gibi kişinin kan değerlerinin düşük olması da kilo vermeyi engelleyebilir. Bu sebeple doktora gidip vücut değerlerinizi ölçtürmeniz diyet öncesinde doğru ilerlemenizde yardımcı olacaktır.
  • Kilo vermek için öncelikle mutlaka şekeri ve yağı azaltmalısınız. Ne yazık ki bunun başka bir alternatifi yok. Çünkü kaloriyi en çok bu iki madde tutmaktadır. Yemekleri az yağlı yapmak, kızartma türleri yerine haşlama ve sulu yemeklere yönelmeniz, çay – kahveyi  şekersiz içmeniz, tavuğu  yağlarını alarak pişirmeniz düşündüğünüzden çok daha faydalı olacaktır. Şekerden uzaklaşırken tabiki de pasta, tatlı gibi hamur işlerini de terk etmeniz gerekiyor en azından oldukça azaltmanız gerekir. Birçok besinin içinde şeker bulunduğu için aldığınız gıdaların şeker oranlarını gözden geçirip ona göre programlı tüketmelisiniz. Çok masum görünmesine rağmen meyvelerde  de şeker olduğunu unutmayın.
  • Ekmek tüketimini de  azaltmanız size büyük oranda kalori avantajı sunacaktır. Ekmeği özellikle  daha çok kahvaltıda yemeye özen gösterin ve birkaç dilimle sınırlandırın. Ekmek seçiminizde de tam tahıllı olanlar her zaman daha sağlıklıdır.
  • İnsanlar satın aldıkları gıdalara dikkat etmeden alıp bilinçsizce tüketiyorlar. Hâlbuki etiket üzerinde yazan değerleri okumak  günlük aldığınız kalori miktarı konusunda size fikir kazandırır. Bu yüzden diyet yaparken önce kalori miktarlarını bilerek aldığınız ürünleri   dengeli bir şekilde tüketin. Bir ürünün ne kadar kalori içerdiğini bilmeniz ne kadar yiemeniz gerektiği noktasında önemlidir.
  • Yemeklerinizi sürekli aynı saatte  düzenli yemeye ve bu konuda vücudunuzu alıştırmaya çalışın. Böylece insülin dengeniz korunacağı için kilo vermek de kolaylaşır.
  • Kilo vermek için sağlam bağırsaklara da sahip olmanız gerekir. Kabız olan kişilerde kalori alımı daha fazla olduğu için probiyotik tüketimini artırarak bağırsaklarınızın düngün çalışmasını sağlamalısınız.
  • Hareket etmeden ve spor – egzersiz yapmadan kilo verilemez. En azından yürüyüş yapmalı, spora yönelmeli ve kalori yakabileceğiniz faaliyetlerde bulunmalısınız.
  • Uyku düzeninizin olması da kilo vermenizi kolaylaştırır. Uzmanlar kişinin uyurken bile kilo verebileceklerini vurguluyorlar. Her gün düzenli aynı saatte ve erken yatıp kalkmayı alışkanlık haline getiren kişilerin daha fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir.
  • Stres, vücutta  bazı hormonlar salgılanmasına neden olur. Bu hormonların da kilo alma üzerinde etkisi vardır. Kilo vermek için mutlaka hayatınıza huzuru dahil etmeli ve stresli ortamlardan uzaklaşmalısınız.
  • Her ne kadar kilo vermeyi fiziksel vücut görüntünüz için istiyor olsanız da ilk başta düşünmeniz gereken şey tabii ki de  sağlığınız. Bu yüzden zayıflamak için vücut dengenizi bozmaya, metabolik ihtiyacınızdan az kalori almaya çalışmayın. Şok diyetlerin sadece vücut direncini düşürdüğünü asla unutmayın. Sağlıklı beslenerek sağlıkla kilo verin.

 

Sağlıcakla

Uzman Diyetisyen

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Paylaş