Kimyon: Altı sağlık faydası

0
1337
Kimyon: Altı sağlık faydası
Kimyon: Altı sağlık faydası

Karabiberden sonra ikinci en popüler baharattır.Kimyon genellikle bütün kurutulmuş tohum veya toz tozu şeklinde satın alınır. Birçok baharat harmanında, köri tozu gibi tipik bir katkı maddesidir. Kimyon, pek çok mutfaktaki, özellikle Meksika, Hint, Afrika ve Asya’daki başlıca baharattır.

Pişirmenin yanı sıra, kimyon , birkaç yıldır dünyanın pek çok yerinde tıbbi olarak kullanılmaktadır.

Bazı Güneydoğu Asya ülkelerinde sindirim, öksürük, ağrı ve karaciğer sağlığı için kullanılır. İran’da insanların nöbetleri tedavi etmek için kullandığı kimyon, Tunus da enfeksiyonlarla mücadele ve kan basıncını düşürmek için kullanılıyor.

 

Kilo Verme Dahil altı sağlık avantajı 

1. Kilo Verme

kadın ayakta Ölçekler
Son araştırmalar, kimyonun kolesterolü düşürmede ve kilo vermede etkili olabileceğini gösteriyor.

Kilolu yetişkinleri kapsayan bir araştırma, kimyonun kilo verme ilacı ve ağırlık üzerine bir plasebonun etkilerini karşılaştırdı. Araştırmacılar, 8 hafta sonra kimyon ve kilo kaybı ilaç gruplarının her ikisinde de belirgin miktarlarda kilo kaybettiğini tespit ettiler.Kimumin grubundaki insanlar da insülin düzeylerinde bir düşüş yaşadı.

Başka bir araştırma, 3 ay boyunca günlük 3 gram   gümüş kimyon tozunu yoğurtta tüketen kilolu ve obez kadınların, kilo, bel boyutu ve vücut yağında ciddi azalmalar tespit ettiler.

2. Kolesterol

Daha önce bahsedilen aşırı kilolu ve obez kadınlardaki çalışmada günde 3 g kimumin tozu tüketimi sonucunda total kolestrol, LDL veya “kötü” kolesterol ve trigliserit seviyeleri düştü. Kimyon tozunu tüketen kadınların HDL veya “iyi” kolesterol düzeyi daha yüksekti.

3. Diyabet

Tip 2 diyabetli yetişkinlerde yapılan bir araştırma, kimyon esansiyel yağının kan şekeri üzerindeki etkilerini araştırdı. Çalışmaya katılanlar günde 100 miligram (mg) kimyon yağı, günde 50 mg kimyon yağı veya plasebo aldı.

8 hafta sonra her iki kimyon-yağ grubunda kan şekeri, insülin , ve hemoglobin A1c düzeyleri Kimyon-yağ grupları ayrıca insülin direnci ve inflamasyon bulguları iyileştirdiği gözlemlendi.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomları üzerine tüketen kumin esans yağ damlalarının etkisini araştıran küçük bir pilot çalışma da çalışmaya katılan katılımcılarda  mide ağrısı ve şişkinlik gibi pek çok semptomda görüldü. 

5. Stres

Kimyon vücudun stresle baş etmesine yardımcı olarak rol oynayabilir. Sıçanlarda yapılan bir araştırma, kimyon ekstraktının stres belirtileri üzerindeki etkisine baktı. Hayvanlar, stresli bir aktiviteden önce kimyon özünü aldığında, bedenleri, vücuda alınanlardan daha az bir stres tepkisine sahipti.

Kimyon, bir antioksidan olarak çalışarak stres etkileri ile mücadeleye yardımcı olabilir. Aynı araştırmacılar, araştırdıkları sıçanlarda kimyonun C vitaminden daha etkili bir antioksidan olduğunu keşfetti.

6. Hafıza kaybı

Sıçanlarda yapılan aynı çalışma, kimyon özünün hafızaya etkisini inceledi. Çalışma kimyon ekstraktını alan hayvanlara daha iyi hatırlama ve daha hızlı geri çağırma buluyorlardı.

Besin değerleri

Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı Ulusal Besin Veritabanı’na göre, bütün çayır tohumlarının 1 tatlı kaşığı şunları içerir: 8 kilokalori 0.37 g protein 0.47 g yağ 0.93 g karbonhidrat

Aynı miktarda kimyon tohumu 20 mg kalsiyum, 1.39 mg demir ve 8 mg magnezyum sağlar. Kimyon ayrıca, ilgili sağlık yararlarının bir kısmından sorumlu olabilen antioksidanlar içerir.

Olası riskler ve yan etkiler

Kimyon tozu üzerine kaşığı ve kimyon tohumları kavanozdan dökülür
Bir çalışmada, bazı insanlar kimyon özütünü tükettikten sonra bulantı, baş dönmesi ve mide ağrısı yaşadı.

 

Sıçanlarda yapılan araştırmalar, kimyon tohumlarından alınan ürünlerin bir ilaçla etkileşime girdiğini ve TB tedavisinde kullanılan bir antibiyotik kan seviyesinin arttığını keşfetti. Diyabetli kişiler, özellikle diyabet için ilaç kullananlar, kendi kan şekeri düzeylerini değiştirebileceğinden kimyonu dikkatle kullanmalıdırlar.

Kimyonu diyet listenize ekleyin

Kimyon, birçok lezzetli etnik yemekte ortak bir bileşen.

Hayvan çalışmaları, kimyonun bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabileceğini de ileri sürdü.Özellikle insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak kimyonun tıp dünyasında gelecek vaat ettiği görülüyor.

 

 

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.