Kilo Verme ve Beslenme Önerileri

0
167
kilo verme ve beslenme önerileri
kilo verme ve beslenme önerileri

Kilo vermek istiyorum diyorsanız tabiki bunda yalnız değilsiniz. Bu yazımızda tüketmiş olduğunuz gıdalar yada kilo vermeye yardımcı gıdalar üzerine vücut üzerindeki etkileri ile ilgili bilgiler aktaracağız.Fakat kilo vermeye çalışırken öncelikle bir takım önemli uyarıları hızlı kilo verirken uyarılar yazımızı da okumadan geçmeyin.

 

Kilo verme ve Beslenme Önerileri

Sağlık konusunda yapılan alıştırmalar  egzersiz öncesi yeteri kadar C vitamini tüketenlerin daha fazla yağ yakabildiklerini göstermiştir. Çünkü C vitamini vücutta aktif  bir şekilde  karnitin sentezinde rol oynamaktadır. (Karnitin :Karnitin vücut tarafından doğal yollarla üretilen ve yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan bir amino asittir. ). Kanda C vitamini seviyesi düşüklüğü neticesinde özellikle bel çevresinde toplanan yağ miktarını arttırdığı konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Tek seferde 500 mg ‘dan fazla olmamak  koşuluyla günde   en fazla 1000 mg C vitamini alınabilir.  C vitamini portakal, greyfurt, karpuz, çilek, kivi, yeşilbiber vs de bol miktarda bulunur.

Ton balığı, ceviz, fındık, semizotu, keten tohumu gibi omega 3 kaynağı besinler yağ depolanmasında etkin olan leptin seviyesini düşürmektedir.

Kuruyemişlerdeki arginin kas gelişiminde ve yağ miktarının düşürülmesinde faydalı olarak , kasın vitamin ve mineral ile beslenip gelişimine katkı sağlar.

Her gün tüketilen 10-15 adet fındık, ceviz, badem, haftada en az 2 kez tüketilen balık, salata, çorba veya yoğurdunuza katabileceğiniz 1-2 tatlı kaşığı  keten tohumu yağ kaybınıza destek olacaktır.

Yeşil çaylarda bulunan kateşin adlı antioksidan madde sayesinde, metabolizmayı hızlandırmakta ve yağların erimesine  katkıda bulunmaktadır.Ayrıca kateşin ile ilgili Cerrahpaşa Tıp fakültesi’nden Tuncay Altuğ’un fareler üzerinde yaptığı deneylerde kateşinle beslenen farelerin hiçbirinde meme kanseri görülmüyor. Günde 1-2 fincan yeşil çayı limon dilimleri eşliğinde içmeye çalışın.

Çam fıstığı içinde bulunan özel bir  doymamış yağ asidi olan pinoleik asit sayesinde  tokluk hormonu olan ghrelin seviyesi artar,böylece de çok fazla açlık hissedilmez.Kahvaltıda müslinizin içine  bir yemek kaşığı çam fıstığı ekleyebilirsiniz.

Acı kırmızıbiber de bulunan  kapsaisin ile metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırır.

Zencefil ve sarımsak metabolizmayı hızlandırır, sindirime yardımcıdır. Sarımsaktaki allisin yağ kaybında etkilidir.

Baklagiller ve tam tahıllar yüksek protein ve lif içeriği ile yağ yakımını destekler.

Düşük yağlı süt ve ürünleri, yağ kaybında etkili olan kalsiyumdan ve CLA (konjuge linoleik asit) yönünden zengindir. Eksik kalsiyum alanlarda yağ depolanmasında etkin olan kalsiterol hormon düzeyi yüksektir. Hem içerdikleri D vitamini ile de kilo korumada etkindir.

Hindi eti içerdiği lösin aminosidi ile kas kütlesinin korunmasına, metabolizmanın hızlanmasına yardımcıdır. Yağ kaybında etkilidir.

Salatanıza ara sıra yağ yerine avokado ekleyebilirsiniz.

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.