Hızlı Diyet ile Kilo Verme 5:2 Diyeti

0
571
hızlı diyet
hızlı diyet

Hızlı Diyet ile kilo verme yöntemi üzerine genel bakış.

Amaç Kilo kaybı, hastalık önleme ve optimal sağlığa ulaşmak.

İddia: Kilo kaybedersiniz – özellikle yağ – ve bir dizi kronik hastalık riskini azaltabilirsiniz.

Teori: Londra’daki Royal Free Hastanesi’nde doktor olarak eğitilen bir gazeteci olan Michael Mosley ve bir gazeteci ve yazar olan Mimi Spencer en son 2015’te revize edilen ve güncellenen “Hızlı Diyet” adlı kitabında, haftada iki gün kaloriyi önemli oranda kesen bu yöntemle arkasındaki bilimsel kanıtı ve  ilgili kendi deneyimlerini ortaya koyuyor . Zaman zaman aralıklı bir şekilde ilerlediğimizde, bedenlerimizi açlık yaşadığımızı düşündürerek kandırıyoruz ve bu durumda vücudumuz onarma modunda çalışır ve yağ depolarından enerji yakar. Vücutlarımız bu stres faktörüne tepki verirken, sertleşirler – aslında “sizi öldürmeyen şey sizi daha güçlü yapar” mantığını taklit eder.

5:2 Hızlı Diyet nasıl çalışır, Nasıl Kilo Verilir?

Bu yeme alışkanlığına genellikle 5: 2 diyet denir – haftanın beş günü boyunca normal şekilde yersiniz ve haftanın birbiri ardına iki gününde normal alım miktarınızın yaklaşık yüzde 25’ine kadar kalori kesersiniz. Kadınlar 500 kaloriyle sınırlı iken Erkekler haftalık hızlı iki gününde yalnızca 600 kaloriyi tüketirler.

Bu kalorileri hızlı günlerde akıllıca harcanmak zorundasınız .. Diyet yazarları açlığa son vermek için derisiz tavuk, fındık ve baklagiller gibi yüksek proteinli gıdaları seçmeyi öneriyorlar. Ayrıca,kan şekeri ve insülin düzeylerini diğerleri kadar etkilemeyen   çilek, havuç gibi düşük glisemik yükleri olan diğer gıdalar ile beslenmenizi öneriyorlar.

Hızlı günlerde, yediğiniz ya da yeme sıklığınız için özel bir kural yoktur. Genel olarak diyet yapanlar o gün sadece bir 500-600 kalorilik yemek ya da birkaç saat aralıklarla iki öğün yemek ister. Bununla birlikte Mosley ve Spencer, en iyi yaklaşımın gün boyunca çeşitli düşük kalorili aperatiflerde bu 500 ila 600 kaloriyi yaymanın daha kolay olacağını önermektedir.

Hızlı günlerde, buğulanmış beyaz balık, derisiz tavuk ve tofu, fındık, tohum, baklagiller ve yumurta gibi bitki esaslı protein gibi yaklaşık 50 gram iyi proteinle kalori ihtiyacınızı karşılamaya çalışın. Meyve ve sebzeler, çoğunun düşük glisemik yüklere, az kaloriye ve elyaf ve besleyici maddelere sahip olması nedeniyle hızlı günlerde büyük bir rol oynayacaktır.

Haftanın beş günü, hiçbir kalori sınırı yok. Bu özgürlük, iki hızlı gününüzü hafifletmek ve telafi etmek için izin değil, bu, bir dilim pasta yemenin suçlu hissettirmemesi  anlamına gelir.

hızlı diyet atıştırmalık
hızlı diyet atıştırmalık

Kilo Verecek misiniz?

Muhtemelen. Haftanın iki günü normalde olduğundan daha az kalori tüketeceksiniz. Dolayısıyla, aslında plana bağlı kalırsanız, kiloyu sürekli düşüreceğiniz iyi bir şans. Ve iki hızlı gün birbiri ardına değildir ve en azından biraz yemeğe izin verdiği için, diyet yazarları, insanların tipik haliyle bağış yapmayan günlerde aşırı derecede yemek yemediklerini bulmuşlardır.

  • Metabolizma dergisindeki 2013 tarihli bir çalışmada, hızlı diyet günlerinin dışındaki günlerde  yüksek ya da düşük yağlı diyetlerle beslenen obez insanların kilo verdiğini, bellerinin inceldiğini ve bazı kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığını tespit ettiler.
  • Amerikan Kanser Araştırması  Derneği tarafından yayınlanan 2011 yılında yapılan bir araştırmada, İngiltere, South Manchester Üniversitesi Hastanesi’ndeki Genesis Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar, iki diyetin 115 kadına etkisini test etti. Bir diyet, Hızlı Diyet‘e (normal beslenmenin beş günü ve her hafta kalori kısıtlamalı, düşük karbonhidratlı bir diyetten sonra iki gün gibi),  ve diğer diyet uygulayanlar ise  kalori- haftanın yedi günü boyunca Akdeniz diyetini uyguladı. Dört ay sonra, aralıklı 5:2 hızlı  diyet programı nı  izleyen katılımcılar ortalama 9 kilo kaybetti; buna karşın Akdeniz diyeti ndeki kişiler ortalama 5 kilo kaybetti.
  • Araştırmacılar, aşırı kilolu veya aşırı obez olan 107 aşırı premenopozlu kadının katıldığı bir çalışmada, aralıklı bir gıda enerji kısıtlama planı izleyen katılımcıların (haftada iki gün yüzde 25 kısıtlama) sürekli bir enerji kısıtlama planı izleyen katılımcılara karşı kıyaslanabilir bir kilo verdiğini tespit etti. Altı ay sonra, aralıklı kalori kısıtlama planını takiben katılımcılar her birinde ortalama 14 kilo kaybetti. Sonuçlar 2011 yılında Uluslararası Obezite Dergisinde yayınlandı.

Hızlı Diyet Uygulama Kolaylığı

Bu bağlıdır. Hızlı günlerde kalori miktarınızı büyük oranda düşürmek büyük bir zorluk olacaktır. Ancak haftanın beş günü boyunca takip etmeniz gereken hiçbir kural yok.

Kolaylık: Hızlı Diyetin minimalist kurulumu, kaloriyi sayabileceğiniz (veya Fitness Pal gibi bir uygulamayı kullanabileceğinizden) ve kendinizi korumak için oldukça kullanışlı olmasını sağlar. En büyük rahatsızlık diyetin öncülüğünü oluşturuyor – açlığa bakmaksızın ve haftanın iki günü az kaloriyi tüketiyor.

Tarifler: “Hızlı Diyet“, “Hızlı Diyet Yemek Tarifleri“,  500 ve 600 kalorili hızlı günler için sayısız kalorili diyet tarifleri ve yemek planlarına ulaşabilirsiniz.

Yemek: Dışarıda yemek haftada beş gün sorun olmamalı. Bununla birlikte, hızlı günlerde, birçok restorandaki şişirilmiş kısımlar örneğin patates servisinin bütün gün kalorisini alt üst edeceği için hızlı diyetinize bir meydan okuma olabilir. Açıklanan kalori sayılarına sahip restoranlar – yiyecekler seçmek sipariş verirken size yardımcı olabilir. Diğer arkadaşlarınız serbestçe sipariş verirken diyet planına sadık kalmaya hazır olun.

Alkol: Yine, haftanın beş günü, kalorilerinizle sevdiğiniz şeyi yapın. Bununla birlikte, hızlı günlerde, kaloriler o kadar önemlidir ki onları gıdalara besin değeri ile harcamanız daha iyi olur. Bu günlerde alkolden uzak durun.

Zaman: Özellikle basit yemek tarifleri seçerseniz hızlı diyet günlerinde yemek hazırlamaktan size zaman kazandıracak mantıklı bir şans var. Bunun dışında, yemek planlamak, alışveriş yapmak ve yemek hazırlamak için birini çalıştırmadığınız sürece zaman tasarrufu sağlayın.

Doygunluk: Beslenme uzmanları doygunluğun önemini, yeterince yaşadığınız memnun hissi vurgularlar. Bununla birlikte, en azından diyet başlangıcına doğru, hızlı günlerde tam dolu hissetmeyeceğiniz iyi bir şans var.

Tat: Her şeyi yapıyorsun, bu yüzden eğer tatsız geliyorsa, kimi suçlayacağınızı biliyorsunuz :).

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.