Haftada 5 kilo Verdiren Diyet Listeleri

0
607
haftada 5 kilo verdiren diyet listesi
haftada 5 kilo verdiren diyet listesi

Sitemizde de  bulabileceğiniz Haftada 5 kilo Verdiren Diyet Listeleri , 10 kilo verdiren diyet listeleri vs üzerine bilimsel bir yazıyı paylaşmak istedik.   Sağlıklı bir vücut ağırlığı elde etmek istediğinizde hızlı sonuç almak herkesin istediği şeydir. Ancak,  bir gecede o kadar kilo alamadığınız gibi sağlıklı kilo vermek de kademeli süreç ister . Sağlıklı, uzun süreli kilo verme, amacınıza ulaşana kadar diyet ve egzersiz yoluyla olağanüstü çabalar göstermek değildir; Bunun yerine, zamanla yönetmek ve sürdürmek nispeten kolay olan bir dizi yaşam tarzı değişikliği yapmakla ilgilidir. 5 kilo gibi bir parça ağırlığın güvenli bir şekilde verilmesi  birkaç haftadan bir aya kadar sürebilir.

5 Kilo vermemizi ne sağlar?

Vücudunuzun ağırlığı cinsiyet, yaş, genetik ve diğer faktörlerden de etkilenmesine rağmen, diyetinizden ve fiziksel aktivitenizden  etkilenir. Bu nedenle kalori dengesi kavramı hemen hemen tüm kilo verme programlarında ön ve merkez oluşturmaktadır. Kilo vermek için önce diyetinizden kalorileri keserek, egzersiz yoluyla yakarak veya ikisinin birleşimiyle kalori farkı oluşturmanız gerekir. Örneğin, 1 kilo vermek için 3,500 kalorilik bir eksiklik gerekir. Bir hafta içinde 5 kilo vermek için, , 17.500 kaloriyi kesmeniz veya yakmanız veya günde 3.500 kalorilik bir azaltma oluşturmanız gerekir.

Bu sayıyı perspektif haline getirmek için 20’lerin başında yaklaşık 55 kilo ağırlığında ve orta derecede aktif bir kadın günde yaklaşık 2,200 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu vücut ağırlığında,  tempolu bir yürüyüşle saatte  yaklaşık 240 kalori ve düşük etkili aerobikte saatte 330 kalori yakabilir. Bu kadın her gün iki saat egzersiz yaptığını düşünürsek , farklı şekillerde de  600 – 700 kalorilik bir enerji harcadığını düşünürsek haftada 5 kilo kaybetme hedefine ulaşmak için günlük diyetinden 1,900 kaloriyi kesmesi gerekecekti. . Bu da , yemek için 300-400 kalorilik kalmasına neden olur, bu da güvenli ya da uygulanabilir değildir.

Günde 800 den az  kalori tüketmek  – çok düşük kalorili bir diyet olarak kabul edilir – genellikle sadece hekimlerin bakımında ağır obez insanlar için önerilir.

Hızlı Kilo Vermenin Tehlikeleri

Belki de hızlı kilo vermenin en belirgin tehlikesi potansiyel beslenme yan etkileri. Kalori, sağlıklı kalmanız gereken besin maddelerini de taşıdığı için, özellikle de uzun süre devam ederse, çok fazla kaloriyi ortadan kaldırarak vücudunuzun yetersiz beslenmesine neden olabilir. Yetersiz beslenme  çeşitli şekillerde kendini gösterebilir – bir demir eksikliği sizi yorgun hissetmenize neden olurken, bir C vitamini eksikliği kuru cilt ve saçın yanı sıra kolay morarmaya da neden olabilir. Belirli bir beslenme yetersizliği yaşamasanız bile, çok az kalori tüketmeniz sizi kronik olarak tükenmiş veya kendinizi iyi hissetmemize neden olabilir.

Hızlı kilo kaybı safra şiddetli ağrıya neden olabilen safra taşı geliştirme riskinizi de artırır.

Daha Güvenli Bir Haftalık Kilo Verme Hızı

Uzmanlar haftada 1 ila 2 kiloya kadar kilo vermelerini öneriyorlar. Bu kademeli kilo verme oranı vücudunuza ayarlama zamanı verir; kaybettiğiniz kiloların yağ kaybından veya kas dokusundan değil, yağ depolamasından gelme olasılığını artırır.

Haftada 1 ila 2 kilo vermek için ortalama kişi için uygulanabilir olan 500 ila 1000 kalorelik bir günlük kalori farkı oluşturmanız gerekir. 20’li yılların başında beş hafta içinde 5 kilo vermeyi hedefleyen aynı derecede aktif kadın, açlık çekmeden  yapabilir. Her gün bir saatlik bir yürüyüşle 240 kalori yakarak hedefinin yarısına varacaktı. Diyetinden bir aperitif kesmek ya da bir yemek parçasının boyutunu küçültmek günlük 500 kalori azaltma hedefine ulaşmak için ihtiyaç duyacağı tek şeydi. Eğer aktivite düzeyini artıracak ve birkaç kalori daha kesseydi, üç haftadan daha az bir sürede 5 kilo kaybı hedefini güvenle karşılayabilirdi.

Sağlıklı Zayıflama Stratejileri

Ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğuna, ne kadarını tükettiğinize ve ne kadar yaktığınıza dair bir fikrinizin olması yararlı olmasına rağmen, kilo vermek veya etkili bir şekilde kilo vermek için kalorilere odaklanmak zorunda değilsiniz. Küçük, sürdürülebilir değişiklikler yapmak, başarılı uzun süreli kilo vermeyi teşvik etmek için yeterlidir.

İşlenmiş gıdalar ve şeker kesilirken  bütün gıdalardan oluşan bir diyet yemenin kilo vermeyi teşvik ettiğini zaten bilebilirsiniz. Daha belirgin olarak, meyve ve sebzelere plaka üzerinde daha fazla yer vererek, yüksek lifli gıdalar yiyerek, sodadan veya diğer yüksek kalorili içeceklerden su veya şekersiz içecekler seçerek, porsiyon boyutlarını azaltarak veya daha küçük plakalar kullanarak, sodyum açısından zengin gıdalardan kaçınarak Alkol alımınız diyetinizdeki kalorileri azaltmada uzun bir yol olabilir.

Bir egzersiz programına başlamak, uzun süreli kilo verme başarısı için önemlidir. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce, egzersiz yoğunluğu ve sizin için uygun olan sıklık hakkında konuşmak için doktorunuza danışın.

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Paylaş