2 haftalık diyet molaları vererek kilo vermeyi arttırın

0
620
2 haftalık molalar ile kilo vermeyi atrrının
2 haftalık molalar ile kilo vermeyi atrrının
Araştırmacılar, diyette  2 hafta ara verildiğinde kilo verme oranının artırabileceğini öne sürmektedirler..

Sürekli diyette olmanın aslında kilo kaybını engelleyebileceğini ortaya koyan yeni bir araştırma yapıldı. Tasmania Üniversitesi’nde Sağlık Bilimleri Yüksekokulu öğretim üyesi Nuala Byrne ve meslektaşları geçtiğimiz günlerde uluslararası Obezite dergisinde  bulgularını açıkladıkar.

Bir grup tartı üzerinde duran bir adam

2 haftalık diyet molaları vererek kilo vermeyi artırın

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her yıl yaklaşık 45 milyon insanın kilo vermek amacıyla bir diyet uyguladığı tahmin edilmektedir.

Yeni araştırma, gerçekten kilo vermeye yardımcı olabileceği için diyette   kısa bir mola verme konusunda kendimizi serbest bırakabileceğimizi önermektedir.

Prof. Byrne ve meslektaşları, bulgularına, 25- 54 yaş arası 51  obez erkeği inceleyerek geldi.

Çalışmanın bir parçası olarak, erkekler İki diyet grubundan birine rasgele atandı . Bir grupun  toplam 16 haftalık bir kalori kısıtlamalı diyet izlemesi gerekiyordu.

Diğer gruptaki erkekler aynı kaloriyi sınırlayan diyeti izlemişler ancak 2 haftalık tatilli bir şekilde sürdüler .

Byrne ve arkadaşları, sürekli diyette olmanın sonucu olarak zayıf kilo kaybının, kalori kısıtlamasıyla tetiklenen biyolojik mekanizmalara dönüştüğünü söylüyor.”Diyet sırasında enerji (gıda) alımımızı düşürdüğümüzde, dinlenme metabolizması beklenenden daha fazla azalır “diyen Prof. Byrne,” adaptif termogenez “adı verilen ve kilo kaybını zorlaştıran bir olgu” diye açıklıyor. “Bu ‘kıtlık reaksiyonu’, bir hayatta kalma mekanizması gıda arzı binlerce yıl önce tutarsız hale geldiğinde insanın tür olarak hayatta kalmasına yardımcı olan, artık besin tedariki kolaylaştığında artan bel alanımıza katkıda bulunuyor diyor.

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.