Menu
Menu

Chia Tohumu Diyeti ile Zayıflama

Kilo sorunu olan birçok kişi doğal yöntemleri tercih etmektedir. Son günlerde popüler olan chia tohumu diyeti ile zayıflama konusunda bilgi aktaracağımız bu yazımız sonunda sizde bir chiacı olabilirsiniz. Pek çok bitkisel ürün  kilo vermeyi hızlandırmaktadır. Kilo verirken  bunun  sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için kullanılan bitkilere ya da ürünlere de dikkat edilmesi gerekir. Son dönemde yaygınlaşmaya başlayan Chia  ya da çiya  (çia diye de geçer ) , içeriği ve etkileri ile dikkat çekmektedir. Bu noktada Chia tohumu ile zayıflama konusu devreye girer ve chia nın etkileri ön plana çıkar.

Chia Tohumu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Chia tohumu,  ada çayını andıran nane ailesine mensup bir bitkinin tohumudur. Bu tohum Omega-3 bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum ve demir içeriğiyle de dikkat çekiyor. İçerisinde lif ve bazı vitaminler de bulunan bu tohum, sütten çok daha fazla kalsiyum içermektedir. Ülkemizde fazla bilinmemesine rağmen dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

chia tohumu diyeti ile zayiflama

chia tohumu diyeti ile zayiflama

Yemeklerinizin üzerine öğüterek koyabileceğiniz Chia tohumu, aynı zamanda yoğurt ile  ya da meyve karışımlarına eklenerek tüketilebilir. Bu faydalı tohumun kullanımı ile ilgili en popüler konu ise Chia tohumu ile zayıflama çayı konusudur.

Chia Tohumu İle Çay Yapımı

Günümüzde zayıflamak isteyenlerin ve hızlı kilo vermeye çalışanların yöneldiği seçenekler  arasında yer alan Chia tohumu ile zayıflama çayı konusunda sizde bunu diyetlerinize ekleyebilirsiniz. Çiğ şekilde tüketmek istemeyenler için çiya çayı   imdadınıza yetişmektedir. Çay yapımında farklı tohum ve otları bir arada kullanmanız alacağınız faydanın aynı oranda artmasını sağlayacaktır.

Kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz gibi, Chia tohumu ile zayıflama çayı sunan firmalardan hazır olarak da temin edebilirsiniz.Günümüzde bir çok firma hazır çiya çayları ürün çeşitlerine eklemiş durumdadır. Yine de hazır ürünleri tercih edecek olan kişilerin yetkili firmaları tercih etmesi son derece önemlidir.

 

Chia Tohumu Çayı Ne Kadar Sıklıkta Tüketilmelidir?

Zayıflama ürünlerinin kullanım dozu son derece önemli bir konudur. Bu noktada Chia tohumu ile zayıflama çayı ne kadar tüketilmelidir sorusu gündeme gelmektedir. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki her şeyde olduğu gibi  çiya tohumu da kararlı tüketilmelidir. Yani, günde bir ya da en fazla iki çay kaşığı önerilmektedir. Tabiki her diyet programında olduğu gibi bir uzman diyetisyen beslenme uzmanı ile görüşülmelidir. Fazla tüketimi fayda yerine zarar getirebilmektedir.

Chia tohumu ile zayıflama çayı kullanmak isteyenler bu çaydan sabah ve akşam birer su bardağı tüketebilir. En önemli nokta ise düzenli tüketimdir.

Chia tohumunu ve türevlerini hamileler, çocuklarını emziren anneler tüketmemelidir ve mutlaka hekimlerine danışmalıdırlar. Aynı zamanda kan ilaçları, insülin kullananlar , diyabetikler bu tohumu kullanmamalıdır. Ayrıca, yüksek trigliserit sorunu olanlar da tüketimden kaçınmalıdır.

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın