Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

0
141
sağlıklı diyet için kahvaltıyı atlamayın

Gıda günümüz çağında insanoğlu için sağlıklı diyet yaşamı etkileyen bir faktör olma özelliğini günden güne arttırıyor. Beslenme Uzmanı hekimler dinç besin yönündeki araştırmalarına şipşak devam ediyorlar. Kimya endüstrisinin beslenme sektörüne müdehalesinden bu yandan ileriye dönük koskocoman sorunlar yaşanabilmesi ihtimali aralıksız gündemdeki yerini konuyor. Bu da çağrıda bulunmak oluyor ama eğer bu tarihte yaşıyorsak ve en önemlisi “yaşamayı seviyorsak”, uyumlu ve içten besin namına uzmanların tavsiyelerine uymalı, diyetimize bu önerileri eklemeliyiz. İçinde bulunduğumuz bu kompleks duruma çözüm getirebilme amaçlı   bilgilerinize sunuyoruz.

diyet yemek tarifleri
diyet yemek tarifleri

 

, günümüzde cinsiyet ayırt etmeksizin az kalsın her sektörde uzun çalışma saatleri, yoğun tempo, meslek stresi gibi sebeplerle besin düzeninin bir kenara atıldığını belirtiyor…
Büyük çoğunluğun “Beslenmemi planlamak için yoğunluğun azalmasını, tatil dönemini bekliyorum” diyerek doğru beslenmeyi ertelediğini, bazılarının ise “Bu düzende nasıl kendime itina gösterebilirim” biçiminde bu konuda ayrıntılarıyla umutsuz olduğunu bildiren Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden Bilirkişi Diyetisyen Binnur Okan, meslek temposu ne olursa olursa beslenmenin katiyen gözardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Sağlıklı Diyet Yaparken Düzen çok önemli

Kahvaltıyı asla es geçmeyin, sağlıklı diyet için meslek hayatında erken mesai saatiyle beraber en fazla yapılan kusur kahvaltının atlanması. Kahvaltısız başlanmış bir günde ne yaparsanız yapın ‘sağlıklı beslendim’ diyemezsiniz. ‘Kahvaltımı yapıyorum lakin ofiste’ diyorsanız da hata yapıyorsunuz” diyen Dyt. Okan, öncelikli tercihin uyandıktan daha sonra birincil yarım saatte yapılmış bir kahvaltı olduğunu söylüyor. Oysa kişi bunu yapamıyorsa, ilk yarım saatte kan şekerini düzenleyecek, metabolizmayı uyandıracak, zihnin çalışmaya başlamasına asistan bir ara öğün yapıp evden böylece çıkmasını öneren Dyt. Okan, bunun için şu besinlerden birinin seçim edilebileceğini belirtiyor:
Bir kutu probiyotik yoğurt. (içine yulaf ezmesi eklenebilir)

Bir su bardağı süt + bir porsiyon taze-kuru meyve.

Bir ufak kase mısır gevreği/müsli. Bu öğün alındıktan daha sonra iki saat içindemutlaka kahvaltı yapılması gerektiğinin altını çizen Dyt. Okan, kahvaltı alternatiflerini ise şöyle sıralıyor:

Yarım simit + beyaz peynir.

Yağsız kepekli tost, Beyaz peynirli sandviç. Dyt. Okan kahvaltıda bu besinlerin beraberinde söğüş domates, salatalık tüketilmesinin de büyük üstünlük olduğunu sözlerine ekliyor.

Çantanızda veya Bulunduğunuz ortamda Kuru Meyve Bulundurun

Kahvaltıdan sonraki ara öğünde ise taze meyve tüketmenin en yerinde seçenek olduğunu gösteren Dyt. Okan, taze meyve imkanı olmadığında ise ofiste, arabada veya çantada bulundurulması kolay alternatifler olan üç-dört adet kuru kayısı, bir yemek kaşığı kuru üzüm ya da kuru dut ya da bir-iki adet kuru incir tüketilmesinin yararlı olacağını dile getiriyor.
“En kötü ihtimalle, öğle yemeğine kadaraç beklemektense bol süt (süttozu yok) ile üretilmiş açık çay veya kafeinsiz kahve tüket mek de bir çözümdür” diyen Dyt. Okan, öğle yemeği içinse şu önerilerde bulunuyor: “Bir porsiyon ızgara/haşlama/fırın et/tavuk/balık + salata + çorba ya da ekmek (esmer) Kepekli tavuklu/peynirli/ton balıklı sandviç + ayran Izgara tavuklu/ton balıklı/akdeniz salata + ekmek.

 

KAYNAK : Beslenme uzmanı Binnur Okan
Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.