Ünlüler arasında popüler olan Ketojenik diyet nedir

0
106
Ünlüler arasında popüler olan Ketojenik diyet nedir
Ünlüler arasında popüler olan Ketojenik diyet nedir

Ketojenik diyet çok düşük karbonhidrat, orta miktarda protein ve yüksek yağ alınan bir diyet sistemidir. Böylece cisim, enerji karşılamak için yağ yanmak zorunda kalıyor. Amacı vücudun enerji sistemini değiştirmektir. Ketojenik diyet bilhassa yüksek sağlamlık gerektiren triatlon (yüzme, bisiklet ve koşu) ve maraton sporcuları tarafından kullanılır. Ayrı çalışmalara kadar, ketojenik diyet arzu hormonu olan ghrelin üretimini bastırmaya tezgâhtar olur. Ketojenik diyet diğer diyetlerden farklıdır kurallarına uyulduğunda, bir birey yalnızca yağ kaybı sebebiyle kilo kaybeder – yani adale kütlesi aynı kalır.

Yağ var karbonhidrat yok

Beslenmenin belli başlı unsuru, bütün yiyecek alımının % 75’i yağ, % 20’si protein ve %5’i karbonhidrattır. Bu diyet karbonhidratı az kalsın iyice içermezken, beslenme tabanı yüksek oranda yağ ve protein taşıyan gıdalardan oluşmalıdır.

Müsade bahşedilen gıdalar

Sıvı yağ ve tereyağı (ketojenik diyet gıda uzmanları bilhassa hindistan cevizi yağı ve tereyağı öğüt ediyorlar), fındık, yumurta, kümes hayvanları, deniz ürünleri, mantarlar, lifli gıdalar, domates, yeşil sebzeler, süt hariç bütün yağlı süt ürünleri.

Yasaklanmış gıdalar

Herhangi bir un ürünü, tamamlanmış et ürünleri (mesela sosis çünkü bunlar şeker içerir), darı ve patates gibi yüksek oranda şeker ve karbonhidrat içeren sebzeler, taze meyveler ve kuru meyveler (yalnızca bir takım meyvelere izin verilir), şeker taşıyan herhangi bir içki ve tahıl. İnternette birçok Ketojenik Perhiz tarifi bulabilirsiniz.

Diyetin esas ilkeleri

– Ketojenik diyetin esas avantajı, herhangi bir kas kütlesini içermeyen yağ çözünmesinden dolayı hızlı kilo kaybının meydana gelmesidir.

– Ketojenik diyet, ayrı yiyecekleri ayrı ayrı yemenizi istemez. İster mantar isterse yumurta olsun, izin verilen yiyeceklerin herhangi biriyle et yiyebilirsiniz.

– Yiyeceklere tat veren ve elektrolit dengesini baştan kazanmaya yardımcı olan tuzdan vazgeçmeniz gerekmeyecek.

– Kalori miktarı ile ilgili herhangi bir teklif olmamasına rağmen, bir günde 5000’den pozitif kalori almamalısınız.

– Diyet, gıda alım süresini saat 18:00’a sınırlamaz. her zaman yiyebilirsiniz, lakin akla uygun miktarlarda.

– Hayatınızı patates, makarna veya meyve olmadan düş edemiyorsanız, bu diyet size öyle uymayabilir.

– Perhiz yaparken, vücudunuzdaki keton üretiminin bir emrindeki etkisi olan ağzınızdan asetona benzer bir koku alabilirsiniz. Bu yüzden su içmeye daha artı itina gösterin.

Ketojenik diyet kullanan ünlüler

Bu diyet, doğumdan sonra 27 kilo kaybeden Kim Kardashian sayesinde popüler oldu. Mükemmel bir vücuda sahip olan ünlü aktris Halle Berry de, sırrını ketojenik diyete yan olduğunu geçtiğimiz günlerde itiraf etmişti. Gezegendeki en hoş kadınlar arasında olduğuna inanılan Adriana Lima ve Megan Fox da ketojenik diyet bir uçtan bir uca formunu koruyan ünlüler arasında.

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.