Menu
Menu

Şok diyet listeleri nasıl uygulanmalıdır

Bilhassa internet ortamından kolaylıkla ulaşılabilen; her yaş, cinsiyet ve kilodaki bireyin uyguladığı şok diyet listelerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu listelerin karşılıklı özelliği kalorilerinin çok düşük olması ve herkesin uygulayabileceği genel bir besin düzeninin yer almasıdır. 10-20 gün zaman boyunca uygulanan diyet listeleri bırakıldıktan ve alışılagelmiş besin düzenine geçildikten daha sonra bahşedilen bu kiloların şipşak geri alındığı; ardından yeniden kilo kaybı gerçekleşmesinin ise daha güç olduğu en sık karşılaşılan problemler arasındadır. Cümbür Cemaat tarafından kolaylıkla ulaşılabilen şok diyet listelerinin çoğunlukla akışkan kaybı sağladığı görülür. Yağ kaybının gerçekleşmesi daha zordur.

Çabuk kilo verdiren listeleri uygularken dikkat etmeniz gerekenler

Şok diyetlere başvurmadan önce uyarı edilmesi gereken bir takım unsurlar vardır.

– Özellikle diyabet hastaları, hamile ya da emziren kadınlar, böbrek rahatsızlıkları yer alan bireyler, hipertansiyon ya da kansızlık hastaları şok diyetlerden uzakta durmalıdır.

– Hiçbir sıhhat problemi bulunmayan bireyler metabolizmalarını başkalaşmak için dönem dönem şok diyetlere başvurabilir.

– Eğer diyet sürecinde kilo kaybı durduysa ve metabolizma yavaşladıysa kısa süreli şok diyetler uygulanalabilir.

– Anemi, yorgunluk ve halsizlik hali, baş ağrısı gibi şikayetlerin yaşanmaması için şok diyet listesinin fazla düşük kalorili olmamasına, kişinin sağlık durumu ve bedensel bilgilerine uygun hazırlanmasına ve uygulanılacak gün sayısına dikkat edilmesi gerekir.

– Detoks listelerinin 2-3 gün; diğer şok diyetlerin en fazla 5-7 gün uygulanması yeterli olur. Ardından normal beslenme düzenine geri dönülmelidir ve bahşedilen kiloların geri alınmaması sağlanmalıdır.

– Adi besin düzenine geçildiğinden de kilo artışının olmaması için tüketilen besinlere aynı şekilde itina göstermeye uyarı edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

“Perhiz listelerinin dürüst sonuç vermesi için kişiye özgü hazırlanması ve gerekli beslenme değerlerini içermesi önemlidir.”

Ayşe Tuğba Şengel

özel içeriğidir.

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın