Şekersiz tatlı tarifleri için ipucular

0
139
Şekersiz tatlı tarifleri için ipucular
Şekersiz tatlı tarifleri için ipucular

Daha devingen, daha iyi hissetmek, çoğu hastalıktan uzaklaşmak için tatsız beslenmek çok manâlı. Makarnalutfen’de satılan Türkiye’nin ilk ve tek tatsız kek, kurabiye ve puding karışımları da şekersiz beslenirken tatlı krizlerine çözüm edinmek için birebir.

Tatsız Beslenmede Ilk Adım

– Başta içeriğinden belirlenmiş olmadığınız tüm paketli yiyeceklerden uzak durun.

– İçinde şeker olduğunu bildiğiniz yiyecekleri tüketmeyin.

– Bol lifli beslenmeye ve bol su içmeye dikkat edin.

– Protein taşıyan gıdalar, güvendiğiniz yağlar, probiyotikler, prebiyotikler tüketin.

Kekten, Kurabiyeden Uzak Kalamayanlara Şekersiz Tarifler

Yiyecek Mühendisi ve Makarna, Lütfen! Kurucusu Tuğba Bayburtluoğlu; “Herkesin büyük annesinden, annesinden kalma çok sevdiği bir kek ya da kurabiye tarifi vardır. Bu tarifi beyaz sofra şekeri yerine kuru meyve veya öteki doğal tatlandırıcılar ile yapabilirsiniz.” diyor.

Evde Şekersiz Yapmanın 10 Püf Noktası

– Bire bir oranında şeker ile kuru meyveyi yer değiştirin. Örneğin tarifte bir bardak şeker var ise bardağı sıkı sıkı kuru üzüm ile doldurun ve kullanın. Öncesinde kuru üzümleri efendice yıkayıp kurutmanızı tavsiye ediyoruz zira kuru üzümler birbirine yapışmasın diye üzerlerine biraz yağ eklenir. Bu da üzerinin toz tutmasını kolaylaştırır.

– Tarifteki yağ ya da yoğurt gibi istikrarsız fazın içinde bu üzümleri karıştırıp mikserden geçirerek bir püre elde edin. Burada niyet kuru meyvenin tam olarak hamurun içine dağılmasını temin etmek ve bu sayede tatlı tadın tamamen aynı yapılı olan bir şekilde yayılmasına ihtimal vermektir. Aksi takdirde ısırıldığında önce antipatik bir kek sonra birdenbire meyve parçası ağza gelebilir.

– Yumurta ve kabartma tozu gibi keki veya kurabiyeyi kabartacak malzemelerin miktarını değiştirmemek önemlidir. Yumurtayı hatta sarısı öbür beyazı ayrı çırparsanız daha kabarmış bir kek de elde edebilirsiniz. Yumurta beyazını kaseyi zıt çevirdiğinizde dökülmeyecek kadar fazla çırpmaya dikkat edin.

– Üzüm açık havada diğer meyveler kullanabilirsiniz. Damağınıza güvenin ve elinizin altındakilere kadar denemeler yapmaktan çekinmeyin.

– Kuru meyveler yalnızca şeker içermezler, bununla beraber vitamin, mineral ve lif de katmış olursunuz kekinize. Meyve miktarı önemlidir; çok fazlası kekik kabarmasını engeller. Bu yüzden tarifteki şeker miktarına eşit kullanmaya uyarı edin.

– Şeker yerine alternatif olarak bal, meyve özü ve/ya da şurubu kullanabilirsiniz. Bal birazcık fiyatı yüksek bir alternatif elde etmek ile beraber soğuk tüketilmesi gıda değeri açısından daha iyi olacaktır.

– Pekmezi de en fazla sos için kullanın, kekin içinde kullanmayın. Pekmez zaten kaynatılarak yapıldığından ikinci bir pişirmeye girmese çok daha iyi olur.

– Sıvı tatlandırıcılarda (bal, meyve özü gibi) miktarı bire ansızın biraz eksik kullanın çünkü bu gıdalar zinde gıdalardır. Mesela tarifte 1 su bardağı beyaz şeker varsa siz 3/4 bardak bal veya çok tatlı sevmiyorsanız yarım su bardağı bal ekleyebilirsiniz.

– Tüm bu kurallar tatlı soslar ve pudingler için de geçerlidir.

– Şeker ilavesiz kek, kurabiye, puding karışımları ile rahatlıkla tatlı krizlerini bastırabilirsiniz.

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.