Meyve yemek kilo aldırır mı

0
130
Meyve yemek kilo aldırır mı
Meyve yemek kilo aldırır mı

Meyveler, bilinçsiz tüketildiğinde birçok sıhhat sorununa niçin olabilir. Bilhassa zayıflama döneminde yüklendiğimiz meyveler içerdikleri şeker sebebiyle kilo aldırıyor. Peki meyveler nasıl ve hangi miktarda tüketilmeli? En masum ve en tehlikeleri meyveler hangileri? İşte meyve tüketimine dair manâlı detaylar.

Kilo saptamak için meyvelere yüklenmeyin

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları aralarında bulunan meyveler, bilinçsiz tüketildiğinde birçok sağlık sorununa ve kilo alımına niçin olabilir. Günde 4- 5 porsiyona kadar adi olarak kabul edilen meyve tüketimi abartıldığında kan şekerinde ani düşüş ve yükselişlere neden olarak kilo alımını hızlandırır. Hem metabolik dengede de sorunlara neden olur.

Meyveler tatlı yeme isteğini artırıyor

Meyveler protein ve yağ içermez. Ancak içeriklerinde oldukça çok karbonhidrat, vitamin ve mineral bulunur. Meyvedeki karbonhidrat meyve şekeri olarak bilinen fruktoz. Dolayısıyla meyve yerken bununla birlikte şeker tüketilmiş olur. Fazla artı miktarda meyve yenilmesi kandaki şeker oranının şipşak yükselip benzer hızla düşmesine sebep olur. Bu durum keza açlığı tetikliyor, hem de her zaman tatlı şeyler yeme eğilimini arttırır. Dolayısıyla da artı meyve yenilmesi durumunda şişmanlamak zaruri hale gelir.

Yalnızca meyve yemek vücudun dengesini bozar

“Yazı yalnızca meyve yiyerek geçiririm.” diye göz önünde bulundurmak büyük bir hata. Çünkü 10 gün boyunca sadece meyve ile beslemek bile vücudun tüm dengesini daha alçak üst etmeye tatmin edici. Sadece meyve ile beslenenler doğal olarak öteki besinlerden yeteri miktarda tüketemez. Karbonhidrat taşıyan bir besini bu dek oldukça çok harcamak, protein ve yağ alımında azalmaya, dolayısıyla da metabolizmada bozukluklara ve mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Yaz meyvelerinin en masumu erik

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz kurallarının başında meyve ve sebzeleri mevsiminde yemek yemek gelir. Yaz ayları meyve açısından fazla zengin bir dönem. Erikten kiraza, şeftaliden üzüme kadar çok çeşitli ve leziz meyvelere kolaylıkla varmak olası. Ama meyveleri yerken de içerdikleri şeker içeriği ve yeme miktarına dikkatli olmak gerekir. Yaz meyvelerinin en masumu erik. Oysa ne değin masum olsa da miktarına gerçi dikkat etmek gerekir. Yeşil erikten 5-6 adet, mürdüm veya malta eriğinden ise 2- 3 adet yenilmesi günlük meyve ihtiyacınızın dörtte birini karşılar.

Karpuz ve kavun güvenli olmayan ikili

Kavun ve karpuz şeker oranı en yüksek olan meyvelerin arasında yer alır. bu nedenle, “Su gibi zaten, bol bol karpuz yiyeyim” yaklaşımı hatalıdır. Kavun ve karpuz çok ince bir dilim halinde yenilmeli ve katiyen başlıca öğün yerine konulmamalıdır. Bilhassa bilinçsiz bir şekilde yapılan diyetlerde karpuzun çokça yenilmesi kilo vermenin aksine pozitif kilo olarak geri döner.

Aç karnına meyve yemeyin

Meyveleri aç karnına veya yemek yemek yerine tüketmek çoğu sağlık durumu sorununu beraberinde getiriyor. Açken pozitif miktarda yenilen meyveler, kan şekerinde seri değişimlere sebep oluyor. Meyvelerle beslemek, kilo alımına, kan şekerinin bir anda yükselmesine ve düşmesine sebep olabiliyor. böylece meyveleri tercihen ara öğün saatlerinde tüketmek gerekiyor. Şeker hastalarında veya hipoglisemisi olanlarda meyve yanında süt, yoğurt, ayran, peynir gibi bir besinle tüketmek şeker dengesini daha iyi sağlıyor.

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.