Menu
Menu

Hormonlarınızı sıfırlayarak kilo verin

Beslenme Uzmanı Emre Uzun, “Niçin kilo veremiyorum?” sorusuna en içten yanıtı hormonlarımızın vereceğini söylüyor: “Harvard Üniversitesi mezunu bir doktor var, adı Sarah Gottfried… Yazdığı ‘Hormone Reset Diet’ (Hormon Sıfırlama Diyeti) adlı kitabı ABD’de ve arkasında bütün dünyada epey yankı buldu. Dr. Gottfried, bu kitabında metabolizmamızı sadece 21 günde ‘fabrika ayarlarına’ geri döndürebileceğimizi ve hem ideal kilomuza hem de sağlığımıza kavuşabileceğimizi anlatıyordu. Bunun anahtarı ise hormonlarımızdaydı…”

Hormonların kilolar üstünde etkisi

Yağı nerede ve ne değin depoladığımızdan tutun da doyumsuz iştahımız, yeme isteğimiz, hatta herhangi bir gıda için hissettiğimiz bağımlılığa değin kilo almamıza sebep olan her şeyi hormonlar yönetiyor. Dolayısıyla ideal kilomuza gelmek için hormon seviyemizi düzenlememiz durum.

Vücüdumuzda olan hormanlar

İnsan vücudunda yedi ayrı hormon faaliyet gösteriyor: Kortizol, tiroit, testosteron, büyüme hormonu, leptin, insülin ve östrojen… Zaten 21 günde fabrika ayarlarına dönebilmemiz ve takriben yedi kilo verebilmemiz için bu hormonların tümünü verimli çalıştırmak ve hormon reseptörlerinin gelişmesini karşılayan bir gıda şekli ilerletmek şart.

21 günde 7 kilo verebilirsiniz

Yapmanız gereken tek şey üç jurnal evrelerden oluşan bir diyet uygulamanız ve sırayla et ve içki, şeker, meyve, kafein, tahıl, süt ürünleri ve toksin içeren gıdaları tüketmemek. Öncelikle 21 gün baştan başa her üç günde bir beslenmenizden bir takım gıdaları çıkarıyorsunuz. Birincil çıkardığınız gıdaları da 21’inci günün sonuna kadar tüketmemeye devam ediyorsunuz. Mesela şeker, arıtılmış gıdalar ve alkol hormon seviyelerini olumsuz etkiliyor. Içki, kortizon seviyesini artırarak bel çevresini yağlandırıyor, östrojen seviyesini de yükselterek kalça ve göğüslerde yağ birikimine niçin oluyor. Yani birincil üç gün et ve içki almayarak östrojen seviyenizi dengeliyorsunuz. Sonraki üç gün meyve yemeyi bırakıyorsunuz ve bu sayede tokluk duygusal vererek ve yağ yakımını hızlandıran leptin hormonunu düzenliyorsunuz. Böyle adım adım ilerleyip 21 günü tamamladığınızda, hem hormonlarınız birbiriyle düzen içinde çalışmaya hem de iyileşen metabolizmanız tamamen artı kiloların yanı sıra depresif ruh halinden de kurtulmaya başlıyorsunuz. Bu basamakların beslenmede uygulanması halinde kişide herhangi hastalık yahut ve ahenkli spor ile beslenmesini destekliyorsa kişinin kilosuna kadar 4-7 kg arası kayıp olası olabilir.

Hormon sıfırlama diyeti

1., 2. ve 3. günlerde: Et ve alkol tüketmeyerek östrojen seviyenizi sıfırlıyorsunuz.

4., 5., ve 6. günlerde: Tatsız beslenerek vücudunuzdaki insülini dengeliyorsunuz.

7., 8. ve 9. günlerde: Meyve yemeyi bırakıp tokluk hissi veren ve yağ yakımını artıran leptin hormonunu düzenliyorsunuz.

10., 11. ve 12. günlerde: Kafeini bırakıp gerginlik seviyenizi düşürüyorsunuz. Bu Nedenle kortizol hormonunuz da dengeye giriyor.

13., 14. ve 15. günlerde: Tahıl yemeyi bırakıyorsunuz. Bu da tiroit hormonunu bitmiş aktive ediyor. Bu sayede insülin ve leptin hormonları da düzenleniyor.

15., 17. ve 18. günlerde: Süt ürünleriyle vedalaşıyorsunuz. Bu da yükselme hormonunu sıfırlamanızı sağlıyor.

19., 20. ve 21. günlerde: Toksin içeren her şeyden uzakta durarak testosteron hormonu seviyenizi normal düzeye getiriyorsunuz.

Hormonlar, vücudumuzun o kadar çok fonksiyonunu pek ya da böyle etkiler ve bunlar aralarında bağışıklık sistemimiz, davranışlarımız, düşünme şeklimiz, motivasyon seviyemiz hatta iç organlarımızın alıştırma düzeni bile yer alır. Vücudumuzdaki sistemler arası irtibat bile hormonlar yoluyla gerçekleştirilir. Dolayısıyla kasıt 21 günde yedi kilo belirlemek gibi görünebilir fakat amaç defalarca hem sağlıklı keza de saat gibi işleyen bir karoser olmalıdır. Hem defalarca beslenmede çeşidin varlıklı tutulması, kişinin jurnal lif ve vitaminlerini besinlerden tam olarak sağlaması her zaman ön planda olmasına dikkat edilmelidir.

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Etiketler:, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın