Sağlıklı Kilo Vermek ve Hızlı Kilo Vermek için Yapılan Hatalar

0
201
Sağlıklı Kilo Vermek ve Hızlı Kilo Vermek
Sağlıklı Kilo Vermek ve Hızlı Kilo Vermek

Aldıkları kilolardan biran önce kurtulmak isteyen fakat yediklerine içtiklerine dikkat etmeyen kişiler diyet yaparken hızlı kilo vermek uğruna birçok hata yapıyorlar. Bu hatalar nedeniyle de hem verdikleri kiloları hızla geri almaya başlıyorlar,hemde sağlık yönünden ciddi risklerle karşılaşıyorlar.Diyet yaparken sık yapılan hatalar:

  • Ekmeği tamamen diyetten çıkarmak

şok diyet

Ne zaman diyete başlasak ilk yapılan hata ekmeği hayatımızdan çıkarmak olur. Halbuki ekmeğin vitamin değeri önemlidir. Hatta enerji veren bir besin maddesidir.
Ölçülü yenilmesi halinde ekmek kilo aldırmaz hatta yağ yakımına ve kilo verme konusunda yardımcı olur. Ekmeksiz diyet yapıldığı zaman kilo verilirken, bazı olumsuz etkilerle karşılaşılıyor. Bu sebeple ekmeksiz diyet yapılmamalı ve günlük ihtiyacınız kadar  tüketilmelidir.Özellikle hızlı kilo vermek istiyorsanız diyet programında ekmek mutlaka yer almalıdır.

  • Diyeti kısa vadeli düşünmek

hızlı kilo verme

Hızlı Kilo vermek isteyen kişiler,beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapmalıdır ve bu alışkanlıklarını hayat boyu korumalıdır. Önemli olan hızlı kilo vermek değildir. Kiloyu sağlıklı bir şekilde vermek ve bunu koruyabilmek çok önemlidir. Bu nedenle hayat tarzınızı kısıtlayan,sizi sıkan,mutsuz eden düşük kalorili diyetler yerine,sosyal ortamlarda bulunduğunuzda sıkıntı çekmeyeceğiniz,enerjinizi tüketmeyen sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmalısınız. Böylece kilonuzu koruyabileceğiniz yaşam boyu sağlıklı bir beslenme programı uygulamış olursunuz.Aynı zamanda daha hızlı kilo verebilirsiniz.

  • Aç kalarak zayıflamak
hızlı-kilo-vermek
hızlı-kilo-vermek

Şok diyet ve kilo verme deyince hemen hemen herkesin aklına aç kalarak ve öğün atlayarak yapılan diyet programları geliyor. Bu şekilde yapılan diyetlerde vücudunuzda su kaybı olurken, yağ kaybı çok az oluyor. Aynaya baktığınız zaman kollarınız, yüzünüz inceliyor yağın biriktiği basen ve karın bölgesinde incelme olmuyorsa vücudunuzdan yağ yerine su kaybı oluyor ve kaslarınızı zayıflatıyorsunuz. Özetle sağlıklı bir şekilde kilo verme yerine enerji kaybediyorsunuz. Bu sebeple öğün atlamadan, az az sık sık yemek yiyerek ve ara öğün yapmayı ihmal etmeyerek daha kilo verebilirsiniz.

  • Sınırsız meyve tüketmek

şok-diyet

Diyet yaparken sınırsız meyve tüketilebilir diye düşünülür Fakat meyvenin de fazlasını tüketmeniz kilo vermek yerine almanıza neden olabiliyor. Sağlıklı beslenme programlarında bir tek çiğ sebzeler istenilen oranda yenebilir.Meyvelerde bulunan şeker kilo vermenizi zorlaştırdığı gibi kilo almanıza neden olacaktır.

  •  Diyet ürünlerinden istenilen miktarda tüketilebilir

Her ne kadar bir miktar kalorisi azaltılsa da tamamen kalorisiz olmadığı için fazla tüketimi kilo almanıza neden olmaktadır.

diyet

  • Bilinçsizce diyet yapmak

Diyet yaparken mutlaka bir uzman diyetisyen ya da beslenme uzmanından destek almalısınız. Çünkü sağlık durumunuz,yaşınız, kas özelliğiniz, yağ oranınız, metabolizma hızınız, boy uzunluğunuz ölçülerek size ve bünyenize uygun olabilecek diyet programı verilmelidir.
Böylece fazla kilolarınızı verip yaşam tarzınızı sağlıklı beslenme üzerine kurup bir daha kilo almadan aksine sağlıklı kilo vererek hayatınızı kaliteli devam ettirebilirsiniz.

kilo-verme

  • Moda diyetler yapmak

Gazeteden, dergilerden ya da internetten hızlı kilo vermeyi anlatan birçok kulaktan dolma moda diyetler yer alır. Bu diyetler genellikle düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren,enerjinizi azaltıp gücünüzü azaltan ve vücuttan yağ kaybı yerine kas,su kaybını artıran diyetlerdir. Ayrıca bu diyetler sağlık yöninden riskli olduğundan ve verilen kilolar hızla geri alındığından bir doktor ya da uzman diyetisyen yardımı almadan yapılmamalıdır.

şok diyet

  • Normalden daha az uyumak

Normalde günlük tavsiye edilen uyku süresi 8 saattir. Bu süre zaman zaman çok az ya da daha fazla olabilmektedir.Fakat 8 saati 1-2 geçirmek ya da 5-6 saatlik daha az uyku ile yetinmek doğru değildir.
Yine yapılan araştırmaların sonucuna göre günlük 8 saatlik uyku süresini azaltmanın ya da fazlalaştırmanın kilo alma riskini arttırdığını ortaya çıkarmıştır.Bu nedenle sağlıklı ve hızlı kilo verme için düzenli uyumak gereklidir.

diyet ve uyku

 

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.