Hızlı Diyet Programı 5:2 ile kilo verme

0
499
sağlıklı hızlı diyet programı
sağlıklı hızlı diyet programı

5: 2 diyet (5/2 diyet olarak da bilinir),  bu hızlı diyet programı 2 gün boyunca kalori alımını sınırlayan ve daha sonra haftada 5 gün boyunca ‘normal’ yiyen bir açlık diyeti planıdır. Bu tür diyet, ‘aralıklı açlık’ diyeti olarak da bilinir.

5: 2 diyetin arkasındaki genel fikir, iki (aralıksız) verilen günlerde kalori kısıtlamasıdır. Yani, haftada 7 günün ikisinde, çok düşük kalorili (ancak beslenme açısından yüksek) gıdalar tüketirken, diğer 5 gün boyunca genellikle yiyebileceğiniz şeyleri yiyebilirsiniz. Bu diyet tam hızlı değildir , ancak hafta da birkaç gün boyunca özenle planlanmış bir beslenme planıdır.

Ağustos 2012’de 5: 2 diyet popüler oldu ve bu konuda BBC Horizon muhabiri Michael Mosley’in de bulunduğu bir belgesel var. Uzmanlarla 5: 2 diyetin faydaları hakkında konuştu, diyeti kendisi denedi ve sonuçlarını paylaştı.

5 haftalık bir sürede ağırlığı yaklaşık 10 kg azaldı. Kan testleri, diğer gelişmelerin yanı sıra kolesterol ve glikoz düzeylerinde dramatik bir iyileşme olduğunu gösterdi.

5: 2 Hızlı Diyet Programını Nasıl Yaparım?

İki gün oruç tutmanız, kalori alım miktarınızı belirlenmiş bir kalorinin altında tutmanızı gerektirir: kadınlar için 500, erkekler için 600. Normal ortalama kalori alımı (en azından Kuzey Amerika veya Avrupa ülkelerinde) 2000’dir. Bu, iki oruç gününde normal miktarın yaklaşık olarak 1/4 kadarı için kaloriyi ölçeklendirmek demektir.

Bu açlık diyet planını izlemenin bariz kısmı, günlük kalori sayısının altında kalmanızı sağlamak için yemeklerinizi planlamaktır. Örneğin, iyi bir başlangıç planı, kalori limitlerinizi aşağıdakine benzer bir şekilde ayarlayabilir:

Kahvaltıda 150 kalori
Öğle yemeğinde 100
Akşam yemeğinde 200,
50-100 gün boyunca atıştırmalıklar için.
Bazı ‘tipik’ gıdalara bir örnek vermek için, sert bir haşlanmış yumurta yaklaşık olacaktı. 77 kalorilik bir kutu kola 150 kalori ve orta muz 105 kaloridir.

 

5: 2 diyetini yapan bir çok insan için tükettikleri besinlerin kalorileri ve besin değeri hakkında daha fazla bilgi sahibi olurlar. Bu farkındalık, sadece oruç günlerinde yedikleri şeyler değil, oruç tutmayan günlerde yediği gıdalar için de geçerlidir.

Bu büyük farkındalık, haftanın her günü kendileri ve aileleri için yiyecek tercihlerinde daha iyi kararlar almalarına yol açar. Bu, genellikle daha fazla kilo vermeye ve iyileşen sağlığa neden olur.

sağlıklı hızlı diyet programı
sağlıklı hızlı diyet programı

500 kalori için ne yiyebiliriz?

“500 kalori” duyduğunuzda, bir günde gerçekten ne yiyebileceğiniz konusunda biraz endişe duyuyor olabilirsiniz.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, 500 kalorinin altında kalacağınız şekilde hazırlayabildiğiniz birçok farklı yemek var:

 • Meyve ve sebzeler
 • Yalın et
 • Izgara balık
 • Çorbalar
 • Salatalar
 • Kahve
 • Yumurtalar

.
Atıştırmalıklar ve yemek olarak yemek için pek çok gıdalar var, ancak yüksek kalorili soslar ile doldurmamak önemlidir. Taze, doğal, sağlıklı yiyecekler yemek genellikle en iyisidir.

Bu aralıklı Oruç Diyet Planının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Bu diyet tipinin arkasındaki fikirlerden biri, vücudunuzun IGF-1 hormonunu (normalde yaşlanmaya neden olan bir büyüme hormonu)  onarmak için teşvik etmesidir. Bu, sadece büyümek yerine, vücudun iyileşmesini sağlamaya çalışma anlamına gelir.

Bu diyetle birlikte düşünülmesi gereken diğer faktörler, mevcut kilonuzla daha fazla ilgilidir. Çoğu insan için daha düşük kalorili alım, daha az yağa eşit olacaktır. Bunun nedeni,sporcular hariç tam gün çoğu insanın her gün tükettikleri kaloriye ihtiyacı yoktur. Bu enerjiyi yakmazlar ve sonuçta yağa dönüşürler. 5: 2 diyet, haftalık olarak daha düşük kaloriyi ve oruç tutma günlerinde yüksek besin gıdalarını teşvik eder.

Kesintili Hızlı Diyet – Gerçek Hızlı Değil

Tüm okuyucular için çok önemli bir not olarak, bu diyet tipi adın da belirttiği gibi gerçek bir ‘hızlı’ değildir. İki gün boyunca yemeden gitmiyorsun. Bu özellikle şu anda sağlık sorununuz varsa veya hamileyseniz üstlenilmemelidir.

Bu açlık diyet planını yürüten hiç kimse, haftada iki gün hiçbir şey yememesi gerektiğini söylememelidir. Vücut yeterince besin almazsa, uzun süreli emniyet için yapılmış ve kaybetmesi daha zor olan yağ inşa etmeye başlar. Düzenli olarak iki gün yemek yemiyorsanız, bu tür bir yağ inşa edersiniz ve arzuladığınız şeyleri inceltmek zorlaşacaktır.

Gerçek bir hızlılık yapmak isterseniz, lütfen bir doktora veya klinikte danışın ve uzmanların yardımları ve gözlemleriyle bunu yapın.

Sağlığınızı Geliştirin ve Kilonuzu Güvenle Azaltın

Herhangi bir diyette olduğu gibi, 5: 2 diyet sağlıklı bir vücuda sadece bir basamaktır. Ayrıca bunlara da hayatınızda yer açmalısınız:

 • Egzersiz,
 • Çok su içmek,
 • iyi bir uyku düzeyi,
 • sigara içmek gibi kötü alışkanlıkları ortadan kaldırmak
 • 5 günlük ‘herşeyden yiyin’ segmentinde sağlıklı beslenmeye çalışmak.

Bu diyet, o 5 günde istediğiniz herhangi bir şeyi yiyebileceğinizi öne sürerken, tüketirken dikkatli olmak en iyisidir. 2 gün hızlı diyet diğer 5 gününüzün tüm etkilerini ortadan kaldırmaz. Ne kadar az yağlı, işlenmemiş gıdalar tüketirseniz sağlığınız o kadar iyi olur.

 

5: 2 Diyet Planında Ne Zaman ve Nasıl Ekstra Kalori Yakabilirim?

Bir miktar kilo vermek ve şekle girmek istiyorsanız, aktif hale gelerek ekstra kalori yakmak en iyi yollardan biridir. Spor salonuna gidip vücudunuzu hareket ettirmek ya da koşmak gibi kalorileri yakmanın iki harika yolu vardır.

Spor salonuna gidip biraz egzersiz yapmak ya da en azından 30 dakikanızı yürüyüş bandında geçirmek iyi bir yöntem olabilir.

 

Sağlıklı Günler

 

 

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Paylaş