Diyetisyen Önerisi Karpuzu Çekirdeği ile Yiyin.

0
142
diyetisyen önerisi karpuz çekirdeği
diyetisyen önerisi karpuz çekirdeği

Karpuzun beslenme değerlerinden tamamen yararlanabilmek için aç karnına ve çekirdeği ile tüketmeniz gerektiğini biliyor muydunuz?

Beslenme uzmanı Selma Uçara Karpuz önerisi şöyle:

Yemekten daha sonra yenilen karpuzun şişkinliğe ve hazımsızlığa yol açtığını söyleyen beslenme uzmanı Selma Uçar, karpuzun aç karnına ya da öğün arasında çekirdekleriyle yenilmesini öneriyor. Uçar, karpuzun bu şekilde tüketilmesiyle böbreklerden kalbe çoğu avantaj sağlayacağını aktarıyor.

Karpuzun en değerli kısmının çekirdekleri olduğunu vurgulayan Uçar, ancak birçok kişinin çekirdeklerini çıkararak karpuzu tükettiğini, bu davranışın ise karpuzun faydasını azalttığını belirtiyor. Karpuz çekirdeği içinde yer alan ‘cucurbocitrin‘ adlı maddenin kan basıncını düşürmeye asistan olduğunu dile getiren Uçar, “Bu Nedenle karpuzu çekirdekleriyle birlikte ve çekirdekleri dişlerimizle kırarak tüketmeliyiz.

Çekirdekleri kırıldığında yararı artıyor. Karpuz çekirdeğinin mideyi ağrıttığına dair hatalı bir rivayet var. Çok çok fazla tüketilmediği takdirde karpuz çekirdeğinin mideye hiçbir zararı yoktur. Keza karpuzun içindeki ‘likopen’ maddesi de kalbi enfarktüsten koruyor.” diyor.

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.