Chia Tohumu

1
430
chia tohumu nedir
chia tohumu nedir

Chia tohumu  küçük, düz ve oval şekilli parlak bir dokulu bir tohumdur. Bu bitki, Meksika ve Guatemala kökenli nane ailesinden gelmektedir. Eski Aztekler ve Mayalar için başlıca bir gıda olarak kabul edilir.

Aslında, kelime olarak  “chia”  antik Maya dilinde “güç” anlamına gelir. Eski bir efsaneye göre eski Aztek savaşçıların bir savaştan önce bir kaşık chia tohumu yemek gibi bir ritüelleri olduğu söylenmektedir. Bunun onları 24 saatlik bir süre boyunca tok tutup bir sonraki gün için yeterli enerjiye sahip olmalarını sağladığına inanmışlardır.

Chia tohumu  beyaz , kahverengi  ya da siyah renk de olabilir.

chia tohumu_renkleri
chia tohumu_renkleri

Chia tohumu nasıl tüketilir?

Chia tohumu genellikle çiğ olarak tüketilir. Salataya, yoğurda, çorbalara ve smoothie’lere baharat ekler gibi ekleyip doğrudan tüketebilirsiniz.

 

Chia tohumunun en önemli özelliği, sıvı bir gıdanın içine koyulduğunda ve bekletildiğinde, içeceğin jölemsi bir kıvam almasını sağlamasıdır. Bu yöntemle zevkinize göre chia pudingi de hazırlayabilirsiniz.

Kendine özgü tadı sayesinde  hemen hemen her şey ile karıştırılıp tüketilebilir.

Yemeğin içine bu chia tohumu eklemek , püresini yapmak , muhallebi içine koyma , pişmiş gıda veya smoothies şeklinde tüketilebilir .

İçine konduğu sıvıyı emerek jelimsi hale getirme özelliği de bulunmaktadır.Bu özelliği sosları inceltmeye yada tariflerinizdeki yumurtanın yerini de alabileceği anlamına gelir.

Chia Tohumu Besin Değerleri

Chia tohumu gram başına 486 kalori  içerir.

Ağırlık itibariyle, %6 su (%83 lif), %46 karbonhidrat, yağ %34 ve %19 oranında protein içerirler.

chia tohumu puding
chia tohumu puding

Karbonhidrat ve Lifler

Chia tohumunda bulunan karbonhidrat içeriği (%80’den fazla) lif şeklindedir.

Chia tohumunda bulunan lifler çoğunlukla çözünmez ve bu lifler diyabet riskini azaltır.

Chia Tohumunda bulunan diğer mineraller:

Manganez: Tam tahıllar ve tohumlar, özellikle chia tohumu manganez açısından zengindir. Bu mineral metabolizma hızının artırılması,   gelişimi ve büyümesi için gereklidir.

Fosfor: Bu mineral genellikle protein bakımından zengin gıdalarda bulunur. Fosfor  kemik sağlığı ve doku bakımına fayda sağlar.

Bakır: Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Bu mineral,eksikliğinde görülen kalp-damar hastalıklarını önler.

Selenyum: Mineraller arasında en iyi antioksidan olarak bilinmektedir. Vücutta birçok faaliyette yer alır.

Demir: Kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobinin bir bileşenidir. Ayrıca, vücuda oksijen taşıma rolü vardır.

Magnezyum: Vücuttaki birçok süreçte önemli bir rol oynar. Sağlık yararları rağmen, sık sık  Batı dünyasının diyette eksik.

Diğer Bitki Bileşikler Chia tohumu, diğer sağlıklı bileşikler ayrıca, en azından yararlı diğer bitki bileşikler içerir.

chia tohumlu ekmek
chia tohumlu ekmek

Chia tohumunun faydaları nelerdir?

Chia tohumu bünyesinde  bilenen en iyi  Omega-3 kaynağı olan somon ve keten tohumundan daha fazla Omega-3 yağları içermektedir. Beyin ve kalp sağlığı için çok önemli olduğu bilinen Omega-3, düzenli olarak Chia tohumu tüketildiğinde metabolizmaya çok önemli faydalar sağlar.

  • Chia tohumunun her 28 gramı  5 gram Omega-3 ve günlük protein ihtiyacının %10’unu karşılayacak kadar, 4,4 gram protein içermektedir.
  • İçinde bulunan triptofan adlı aminoasit, tokluk hissi yaratır,  uykuyu düzenler ve psikolojik olarak da daha iyi hissetmenizi sağlar.
  • Chia tohumu bunlarla birlikte iyi kolesterolü arttırırken LDL ve trigliseriti düşürür.
  • İçerdiği yüksek lif oranı ile sindirim sisteminin de dostu olan Chia tohumları, kabızlık gibi sorunları da önlemede etkilidir.
  • 28 gram Chia tohumu daha güçlü kemikler ve diş sağlığı için de etkili olan vücudun günlük kalsiyum ihtiyacının %18’ini karşılar .
  • 28 gram Chia tohumu aynı zamanda günlük fosfor ihtiyacının %27’sini karşılar.

Chia tohumu kilo verdirir mi?

Chia tohumunun doğrudan kilo vermeye etkisi olduğuna dair henüz yeterli bir araştırma bulunmuyor ancak içerdiği antioksidanlar ve sağladığı tokluk hissi sayesinde kilo verme sürecinde önemli bir yardımcı besin olabileceği yönündeki görüşler yaygın.

 

 

Aşağıdaki Linklerden Chia Tohumu ile ilgili tarif ve diğer yazılarımıza da erişim sağlayabilirsiniz.

 

Muzlu ve kakaolu chia pudingi tatlısı

 

 

Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Paylaş

1 Yorum